Mičo Martić; nekdanji hrvaški reprezentant, nekdanji hrvaški selektor, FIFA instruktor, soustanovitelj osrednjega svetovnega spletnega medija Futsalplanet.com, in skoraj zagotovo eden najbolj poznanih trenerjev na svetu, je predaval na Dnevih slovenskega futsala.
»Že lep čas poznam to skupino ljudi, ki deluje v slovenskem futsalu. Ekipa se je sedaj dokončno oblikovala, ta skupina ljudi, ki to počnejo, nekaj pomenijo v Evropi, prav to dobro delo, ki ga opravljajo, pa me dela ljubosumnega. Bil bi ponosen in počaščen, da bi nekoč lahko nekaj takega naredili na Hrvaškem, kamor se vračam prihodnje leto. Če bom pri tem uspešen, bomo še videli. Bistvo vsega je, tudi pri vaši slovenski zgodbi, da so se na pravem mestu našli pravi ljudje. V celotni zgodbi je zelo pomembna tudi informiranost in ozaveščenost, sama informacija pa največje bogastvo, tudi v futsalu!«
V Slovenijo se vračate pogosto.
»Že tretjič sem tu. Prvič je bilo v Litiji, potem ste me povabili na Škofije, sedaj pa še v Rogatec. Zelo dobro ste organizirali Dneve slovenskega futsala, svoj delček sem poizkušal s predavanji dodati tudi sam. Trenerji so pozorno spremljali predavanje, vsako leto želim povedati nekaj novega.«
Kaj so lahko trenerji izvedeli na vašem predavanju?
»Za tiste, ki so bili prvič, se govoril o tem, kako je
pomembna tehnično in taktična priprava igralca, šele potem pa preidemo k
sistemu igre. Veliko pozornost smo namenili fazi napada, od osnovnih detajlov
do strategije. Popoldansko predavanje je bilo namenjeno tranziciji iz obrambe v
napad, omenjen element, ali pa kar proces, je zelo pomembna prvina futsala.«
Kako pa potekajo izobraževanja po Evropi?
»Španci imajo tristopenjski model. Na prvi stopnji je seminar dolg teden dni, na drugi stopnici izobraževanje traja dva tedna, na najvišjem nivoju pa dvakrat po dva tedna. Sam sem se udeležil polovice tega tretjega nivoja, o samem izobraževanju pa lahko govorim le o superlativih. Delo poteka na terenu, vsi kandidati kreirajo vaje, prisotna pa je skupina supervisorjev, ki bdi nad celim seminarjem.«
Italija?
»Ta model je malce drugačen, razdeljen pa je na dva dela. Prvi poteka po regijah, velja za osnovnega, traja teden dni. Najboljši iz posameznih regij se potem zberejo na master seminarju, ki se odvija v Covercianu.«
Hrvaška?
»Izobraževanje poteka tretje leto zapored, traja teden dni, skupaj 80 ur predavanj. Kandidati pridobijo UEFA B futsal licenco, izobraževanje pa poteka v okviru Akademije HNS-a, ki jo vodi Vatroslav Mihačić, ki je naklonjen futsalu, precej nam pomaga pri vsem tem.«
Križem rok ne stojijo niti drugod po Evropi.
»Grčija gre po podobni poti kot Hrvaška, seminar traja dvakrat po štiri dni, v Angliji je tečaj enodneven, FIFA pa pošilja po svetu inštruktorje v nerazvite države, kjer o futsalu ne vedo veliko; od Armenije, Malte, Moldavije, Bolgarije, do arabskih držav in Severne Koreje.«
Sami ste bili prav v Severni Koreji!
»To je bila resnično izjemna izkušnja. Menim, da bi moral vsakdo v te kraje, da bi se zavedli, kako dobro in lepo živimo pri nas. Ljudje v Severni Koreji so čudoviti, a živijo slabo.«
Martić pa še kako dobro pozna razmere v Italiji.
»Prišel je nov predsednik komisije za mali nogomet, skušal bo popraviti vse, kar je bilo slabega narejenega v minulih letih.«
Martić razloži, kaj ima v mislih.
»V zadnjih letih so igralci, ki imajo italijansko poreklo, a so rojeni v Braziliji, z lahkoto prišli do italijanskega državljanstva. V prvi italijanski ligi je igralo kar 95% takih igralcev! Tudi večina A2 ligašev je imela podobno sliko moštva, kar je slabo za italijanski futsal. Mladi domači igralci so skorajda obupali, novi predsednik je obljubil, da to popravi! To bo proces, ki bo trajal pet, šest let. Najhuje pa je, da so temu italijanskemu modelu sledili tudi Rusi in Azajberdjanci, ki nimajo blage veze z Brazilijo!?«
Martić spregovori tudi o ruskem poizkusu, ki bo udejanjen v novi sezoni, saj se bodo tekme superlige igrale dvakrat po 25 minut.
»Sprva sem menil, da je to dobro, po razmisleku pa lahko rečem, da je to zelo slabo. Fifa je šele po reakciji naše spletne strani Futsalplanet.com dejala, da je šlo za usklajeno akcijo z rusko zvezo, v kar pa dvomim. Na ta način so hoteli le ublažiti morebitne odzive. Ta poteza Rusije lahko sproži reakcijo pri Španiji, ki je pred leti naredila korak k uniformiranosti futsala, ko se je odrekla izvajanju avta z roko. Mislim pa, da je tudi dvakrat po 25 minut še premalo časa. Verjamem, da bo nekoč futsal tekma trajala tako dolgo kot nogometno srečanje.«
Besedo ali dve smo namenili še izvajanju avta z roko.
»To je bila dobra in atraktivna poteza, a so jo ukinili, saj so se bali poškodb. Je pa res, da je bilo več priložnosti za dosego zadetka, ki so bili atraktivni, saj so bili doseženi na prvo!«
Martić za konec še doda, da je vesel, ker že od leta 1997 vodi Futsalplanet.com, ki je postala osrednja svetovna futsal spletna stran, »kajti tudi njej zahvaljujoč skorajda ni koščka sveta, kjer nimam prijateljev.«
Tekst:
Futsal.si/DP
Foto: Futsal.si/DP