27.01.2022 | Futsal AA
Proti Finski za mesto med evropsko elito

Slovenska futsal reprezentanca v petek, 28.1., s tekmo proti Finski končuje redni del tekmovanja na 12. evropskem prvenstvu na Nizozemskem. V primeru zmage proti debitantu na Euru si Slovenija zagotovi že tretji četrtfinale v svojem 7. nastopu na evropskih prvenstvih. Tekma v Amsterdamu se prične ob 17.30, tudi v neposrednem prenosu na TV Slovenija 2.

Tekme Slovenije na Euru 2022:

20.1.
Kazahstan – Slovenija 4:4
 (1:1)
0:1 Totošković (11.), 1:1 Douglas Jr (16.), 1:2 Fideršek (23.), 2:2 Orazov (25.), 2:3 Čeh (31.), 2:4 Turk (33.), 3:4 Tokayev (36.), 4:4 Douglas Jr (39.)
Slovenija: Berzelak, Turk, Vrhovec, Hozjan, Vrhovec, Totošković, Fideršek, Čeh, Fetić, Bukovec, Lovrenčič, Kovačič, Gajser.

24.1.
Italija – Slovenija 2:2 
(1:1)
1:0 Nicolodi (1.), 1:1 Merlim (10./AG), 1:2 Hozjan (29.), 2:2 Alex Merlim (32.)
Slovenija: Berzelak, Turk, Totošković, Osredkar, Hozjan, Lovrenčič, Kovačič, Bukovec, Fetić, Duščak, Čeh, Fideršek, Čujec.

28.1.
Slovenija – Finska (17.30) (prenos na TV Slovenija)

Slovenija na 2. mestu

Reprezentanca ima po dveh tekmah v predtekmovalni skupini B dve točki, prav toliko jih ima tudi Italija na 3. mestu, četrta je Finska z eno, na vrhu pa Kazahstan, ki je zbral štiri točke in je tudi najbližje napredovanje v četrtfinale. Obe tekmi se bosta začeli ob 17.30.

»Vsi moramo biti psihološko močni. To je odločilna tekma, sami odločamo o sebi. Ta zmaga nam prinaša uvrstitev med osem v Evropi. To je edino, kar je treba vedeti. Igralci in vsi v reprezentanci smo fokusirani na to. Naredili bomo vse, da se to zgodi,« tokratno napoved začenja selektor Tomislav Horvat.

»Na tekmi bomo skušali prevzeti pobudo, določene taktične zamisli bomo malce menjali v primerjavi s prvima dvema tekmama. To je tretja ekipa v naši skupini, tretji različen slog. Verjamem, da so igralci maksimalno taktično pripravljeni,« nadaljuje selektor, ki potem opiše tekmece: »Veliko tečejo, so agresivni, zelo močni v duelih, enostavni v igri, veliko streljajo proti vratom. Na vse to smo se pripravili.«

Taktični načrt, ki ne bo po godu tekmecu

»Za jutri imamo taktičen načrt. Računamo na to, da Fincem ne bo ustrezal. Zagotovo smo dobro pripravljeni. Odpočili smo si. Verjamem, da je pred nami dobra tekma, kjer bomo prišli do željenega cilja, napredovanja v četrtfinale,« pa napove izkušeni in na tem prvenstvu suvereni Žiga Čeh, ki pravi, da tokratna tekma ne bo nič težja kot ostali dve, ki jih je Slovenija že odigrala na Nizozemskem.

»Dejansko je vsaka tekma izločilna. Če bi že prej izgubili, bi bili danes brez možnosti za napredovanje, zato ne bo tokratna tekma psihološko nič drugačna,« še poudari Čeh, ki verjame, da bomo ljubitelji futsala v petek videli na delu energično in odločno Slovenijo.

»Dobro smo preučili Finsko. Spremljamo jo že dalj časa. Zavedamo se njihovih dobrih rezultatov in iger v zadnjih letih. A skrivalnic ni: oni vedo vse o nas, mi o njih. Odločali bosta dnevna forma in kvaliteta izvajanja določenih zahtev,« še pristavi Čeh.

Od leta 2013

Finci so ena od štirih novink na prvenstvu. Dosedaj so med tistimi, ki so prvič na Euru, največ pokazali Gruzinci, ki so se že krog pred koncem rednega dela uvrstili v četrtfinale. Finci, na Fifini lestvici so na 20. mestu, Slovenija na 16., so na tem prvenstvu najprej remizirali z Italijo (3:3), potem pa priznali premoč Kazahstanu (2:6).  »Nič ni izgubljenega in borili se bomo do konca, da se uvrstimo naprej. Videli smo, česa je Slovenija sposobna in zagotovo bo težka tekma, a dali bomo vse od sebe,« v najavi tekme dodaja finski kapetan Panu Autio.

Reprezentanco vodi hrvaški trener Mičo Martić (za selektorja je bil imenovan leta 2013), ki je s Finci v kvalifikacijah za EP zasedel 2. mesto v skupini 7. Finci so dobili tri tekme, eno remizirali, dve pa izgubili.

V petek bosta reprezentanci odigrali peto medsebojno tekmo.

Medsebojne tekme Slovenije in Finske:

Slovenija – Finska 5:1 (31.1.2004)
(Šnofl, Džafić, Drobnič, Kurtič, Ibrišimovič)

Slovenija – Finska 1:0 (29.10. 2016 )
(Vrhovec)

Slovenija – Finska 2:2 (30.10. 2016)
(Vrhovec, Fideršek)

Slovenija – Finska 3:2 (31.1. 2017)
(Totošković 3)

Slovenija, članska reprezentanca, je do danes odigrala 281 uradnih tekem, zbrala je 124 zmag, 46 remijev in 111 porazov. Igor Osredkar je s 170 nastopi in 83 goli rekorder reprezentance po številu nastopov in doseženih golih v dresu Slovenije.

Na evropskih prvenstvih je Slovenija pri 17 tekmah: vknjižila je zmagi proti Italiji ( v letih 2014 in 2018) in tri remije (Srbija 2018, Kazahstan 2022, Italija 2022) ter 12 porazov.

Na EP so po novem na tekmah dovoljeni tudi gledalci, saj je nizozemska vlada zavoljo izboljšane epidemiološke situacije sprostila ukrepe in dovolila prisotnost navijačev.

Tekst: D.P.
Foto: Uefa.com

SORODNE NOVICE

  • 03.07.2025 | Futsal AA
    Znani pari dodatnih kvalifikacij za Euro 2026
    Med 20. januarjem in 7. februarjem 2026 bo v Latviji, Litvi in Sloveniji potekalo 13. evropsko prvenstvo v futsalu za člane. Znano je že 12 udeleženk turnirja, še štiri pa bodo znane po dodatnih kvalifikacijah. Žreb parov je bil opravljen danes v Nyonu.
  • 27.06.2025 | Futsal AA
    Futsal Euro ponovno v Sloveniji: Ljubljana gostiteljica dveh skupin in zaključnih bojev
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) z veseljem sporoča, da bo Slovenija kot ena od treh gostiteljic UEFA Futsal EURO 2026 znova odigrala pomembno vlogo na evropskem futsal prizorišču. Ljubljana bo v dvoranah Stožice in Tivoli gostila tekme skupin C in D, dva četrtfinalna obračuna, polfinala, tekmo za tretje mesto in veliki finale.
  • 26.06.2025 | Futsal AA
    Odločen, da se uspešno vrne na parket
    Med slovenskimi reprezentanti, ki so opozorili nase v minuli sezoni, je tudi Klemen Duščak. Makarski je pomagal do naslova državnega prvaka Hrvaške, žal pa v finalu staknil poškodbo, ki je skalila dober vtis sezone.
  • 22.06.2025 | Futsal AA
    Žiga Čeh okrepil prvaka
    Žiga je postal novi član ekipe MNK Bubamara Cazin, ki je letos osvojil domači pokal in naslov državnega prvaka. Ekipi je do uspehov pomagal Igor Osredkar, kapetan slovenske futsal reprezentance. Pred ekipo MNK Bubarama Cazin je nastop v ligi prvakov.
  • 19.06.2025 | Futsal AA
    S slovenskim pridihom v Grazu
    Ekipe nadaljujejo s kadrovanjem in sestavljanjem ekip za novo sezono. Tudi na tujem, kjer so se v minuli sezoni slovenski reprezentanti izkazali. Ambicij pa jim je manjka niti letos. Med ambiciozne sredine sodi tudi novi avstrijski prvoligaš Graz.
  • 08.06.2025 | Futsal AA
    Duščak prvak na Hrvaškem, Gajser v Švici
    V dresu Osijeka, finalno serijo je proti Makarski izgubil s 3:2 v zmagah, sta se izkazala Klemnova reprezentančna kolega Jeremy Bukovec in Nejc Hozjan. V Švici je Futsal Minerva, za njo uspešno igra Tilen Gajser, je tudi na drugi tekmi porazil Mobulu Futsal Uni Bern in osvojil naslov državnega prvaka.
  • 29.05.2025 | Futsal AA
    Kapetan Osredkar do naslova
    Državna prvenstva gredo h koncu. Sinoči je bilo konec v Bosni in Hercegovini, kjer se naslova veseli kapetan reprezentance Igor Osredkar. Sinoči je z ekipo MNK Bubamara še tretjič premagal ekipo iz Mostarja (tokrat 4:2, en gol je dodal tudi Osredkar) in postavil piko na i izjemni sezoni.
  • 24.05.2025 | Futsal AA
    Duščak podajal, Bukovec zadeval, za naslov Osredkar in Gajser
    Že pred začetkom finala je bilo jasno, da bo šlo zlato tudi v Slovenijo: v dresu finalistov Novo Vrijeme (Klemen Duščak) in Osijek (Jeremy Bukovec in Nejc Hozjan) igrajo kar trije slovenski reprezentanti.
  • 12.05.2025 | Futsal AA
    V treh državah v igri za naslov
    Naši reprezentanti igrajo pomembne in vidne vloge v futsal ligah na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini in v Švici.
  • 15.04.2025 | Futsal AA
    Z odliko končali kvalifikacije
    Slovenija je doslej igrala na sedmih evropskih prvenstvih (2003, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 in 2022). Dvakrat se je uvrstila v drugi del tekmovanja - v letih 2014 in 2018 je igrala v četrtfinalu. Prihodnje leto jo čaka že 8. nastop na EP.

DELI NA