29.10.2024 | Ženska A
Častno slovo članic od kvalifikacij za EP 2025

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v Riedu na povratni tekmi prvega kroga dodatnih kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025 izgubila proti Avstriji z 1:2 (0:0). Avstrijke so dobile že prvo tekmo v Kopru s 3:0, tako da so se one prebile v drugi krog, kjer se bodo merile s Poljsko. Ta je v prvem krogu izločila Romunijo.

KVALIFIKACIJE ZA EP 2025
AVSTRIJA - SLOVENIJA 2:1 (0:0)

Josko Arena
sodnice: Lehtovaara, Hyvönen in Paavolainen (vse Finska)
Rumeni kartoni: Magerl; Prašnikar, Meršnik, Čonč.
Rdeči karton: /.
Strelke: 1:0 Puntigam (62./11 m), 2:0 Puntigam (74./11 m), 2:1 Prašnikar (90+6./11 m).
Avstrija: Zinsberger, Hanshaw (od 83. Croatto), Kirchberger, Georgieva, Schasching (od 70. Magerl), Puntigam, Dunst (od 46. Hicklsberger), Höbinger, Zadrazil (od 70. Feiersinger), Purtscheller, Billa (od 46. Pinther).
Slovenija: Meršnik, Križaj, Gradišek, Golob (od 38. Janež, od 87. Ketiš), Makovec, Zver (od 74. Kastelec), Korošec, Čonč (od 87. Milović), Prašnikar, Kolbl, Sternad (od 74. Kajzba).

Avstrija 17., Slovenija 40. na Fifini lestvici

Izbrankam Saše Kolmana po porazu v Kopru v Avstriji proti favorizirani ekipi, ki je precej višje tudi na lestvici Mednarodne nogometne zveze, ni uspelo do čudežnega preobrata in s tem tudi ne do novega koraka proti svojemu prvemu velikemu tekmovanju. Ekipa, ki je bila tretja na EP 2017, leta 2022 pa je bila v četrtfinalu, je svoje delo opravila po pričakovanjih kljub večinoma dobremu odporu Slovenk.

Tekma se je začela precej živahno, predvsem gostiteljice so nanizale nekaj (pol)priložnosti, prišle do nekaj nevarnih strelov, pri Slovenkah pa je dvakrat nase opozorila kapetanka Mateja Zver, a bila neuspešna. Dotlej najnevarnejši poskus je sprožila domača igralka Sarah Zadrazil, z lepo obrambo pa se je izkazala Zala Meršnik.

Sara Makovec je v 31. minuti z glavo blokirala nov nevaren poskus gostiteljic, je pa Kolman moral že v prvem polčasu poseči po menjavi zaradi poškodbe Lane Golob. Kljub vsemu so Slovenke do konca polčasa dobro branile svoja vrata, Meršnik pa je v sodniškem dodatku znova dobro posredovala po strelu Nicole Billa iz bližine.

Trije goli v 2. polčasu

V drugem polčasu so Avstrijke v 61. minuti prišle do enajstmetrovke, Zver je zrušila Lilli Purtschaller, z bele pike pa je bila v 62. minuti zanesljiva Sarah Puntigam. Domačinke so bile blizu novemu zadetku v 66. minuti, vendar se je znova izkazala Meršnik. Slovenke bi v teh trenutkih morale priti tudi do enajstmetrovke po igranju z roko ene od avstrijskih branilk, a se sodnice niso odločile za strel z bele pike.

So pa novo enajstmetrovko v 73. minuti dobile Avstrijke po prekršku Meršnik, v 74. minuti je bila spet zanesljiva Puntigam z novim strelom v svojo desno stran. V 87. minuti so imele domačinke še eno lepo priložnost za 3:0, a zgrešile iz bližine. V sodniškem dodatku pa je po ogledu posnetka finska sodnica zaradi prekrška pokazala tudi na najstrožjo kazen za Slovenijo, v 96. minuti jo je realizirala Lara Prašnikar.

Avstrija se bo konec novembra v finalu dodatnih kvalifikacij za nastop na EP 2025 pomerila s Poljsko. Švica pa bo 14. EP gostila med 2. in 27. julijem 2025. Na prvenstvu bo tekmovalo 16 ekip. Na zaključni turnir so ob gostiteljici Švici uvrščene že Nemčija, Španija, Islandija, Danska, Francija, branilka naslova Anglija, Italija in Nizozemska.

Izjavi po tekmi:

Saša Kolman, selektor:
„Žal smo se morali ukvarjati s poškodbami in dejstvom, da je nekaj punc igralo s polovično pripravljenostjo. O tem pred začetkom tega dela kvalifikacij nismo govorili na glas, da ne bi izgledalo, da iščemo neke izgovore ali alibije. Zelo sem ponosen na dekleta, kako so odigrala. Še posebej če vemo, da smo ostali skoraj brez celotne zadnje linije. To, kar smo videli na tej drugi tekmi, je še dokaz več, da zmoremo igrati na najvišjem nivoju. Prvi polčas je bil najboljši polčas, kar sem videl igrati našo reprezentanco. Vedeli smo, da bo težko iti v obračun z Avstrijo, ki je bila favorit, saj so izredno kvalitetna reprezentanca. Pozitivnega rezultata nismo dosegli, a z igro in izvedbo na igrišču so šle naše punce prek svojih limitov in v dveh tekmah pokazale v večini časa, da smo jim lahko konkurenčni.“

Mateja Zver, kapetanka:
„Menim, da smo danes odigrale boljše kot na prvi tekmi v Kopru. Bile smo odločne, dobile smo več duelov, dobivale smo tudi t.i. „druge“ žoge. Prisile smo jih v dolge žoge. Na prvi tekmi smo jim dovolile več igre od noge do noge. Danes so zabile iz dveh 11-metrovk, dobro smo jim parirale. To je dobra osnova, da jo nadgradimo.“

Tekst: D.P., STA
Foto: M24.si

SORODNE NOVICE

  • 04.11.2025 | Ženska A
    Slovenija dobila tekmice za kvalifikacije SP 2027
    V Nyonu, na sedežu Evropske nogometne zveze (UEFA), je potekal žreb kvalifikacij za žensko člansko svetovno prvenstvo, ki bo leta 2027 v Braziliji. Slovenija, ki je prvič v zgodovini del elitne Lige A, bo igrala v skupini A4 skupaj z Nemčijo, Norveško in Avstrijo.
  • 01.11.2025 | Ženska A
    V pričakovanju žreba kvalifikacij za SP 2027
    Pred ženskimi članskimi reprezentancami so novi izzivi. V torek, 4. novembra, ob 13. uri bo v Nyonu na sedežu Uefe, Evropske nogometne zveze, potekal žreb kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki bo leta 2027 v Braziliji. Slovenija prvič v elitni Ligi A.
  • 27.10.2025 | Ženska A
    Po padcu zbranosti zmaga Srbiji
    Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v Radomljah ob koncu tedenskih priprav odigrala prijateljsko tekmo s Srbijo in izgubila z 2:4 (2:1). Slovenke se sicer pripravljajo na kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2027, žreb skupin bo 4. novembra.
  • 27.10.2025 | Ženska A
    Danes v Radomljah s Srbijo
    Danes ob 14. uri se bosta v pripravljalni tekmi v Radomljah pomerili ženski reprezentanci Slovenije in Srbije. Za slovensko reprezentanco je za nami teden dni priprav, pika na i pa bo današnja tekma.
  • 26.10.2025 | Ženska A
    Dovolj časa za trening, v ponedeljek s Srbijo
    V ponedeljek, 27. oktobra, ob 14. uri bo naša ženska članska reprezentanca odigrala pripravljalno tekmo s Srbijo. Tekma bo potekala v Radomljah.
  • 24.10.2025 | Ženska A
    Srbija bo pravi test
    Varovanke selektorja Saše Kolmana bodo v ponedeljek, 27. oktobra, ob 14. uri v Radomljah gostile Srbijo. Tekma bo obračun reprezentanc, ki sta si letos priigrali uvrstitev v Ligo A Uefine ženske lige narodov. Pomerili se bosta 38. (Slovenija) in 35. (Srbija) reprezentanca s Fifine jakostne lestvice.
  • 23.10.2025 | Ženska A
    Korošec, Križaj in Golob z vidno vlogo tudi v Evropi
    Naša ženska reprezentanca nadaljuje priprave na ponedeljkovo tekmo proti Srbiji (27. 10. ob 14. uri v Radomljah). Za našimi reprezentantkami so krogi, v katerih so v ligah in evropskih tekmovanjih znova opozorile nase.
  • 22.10.2025 | Ženska A
    Proti Srbiji narediti še korak naprej
    Igralke so pod vodstvom selektorja Saše Kolmana začele pripravljalni cikel za leto 2026, ko bo Slovenija nastopila v elitni Ligi A Uefine lige narodov. Uvrstitev v najvišji razred si je reprezentanca priigrala z odličnimi predstavami v zadnji izvedbi Lige narodov.
  • 20.10.2025 | Ženska A
    Z jasnimi željami in cilji na zbor
    Danes se je zbrala ženska članska reprezentanca, pred katero je pripravljalna tekma proti Srbiji. Ekipi se bosta pomerili v ponedeljek, 27. oktobra, ob 14. uri v Radomljah.
  • 14.10.2025 | Ženska A
    Znan seznam za tekmo s Srbijo
    V oktobru se bo znova zbrala ženska članska reprezentanca, pred katero je tudi pripravljalna tekma proti Srbiji. Selektor Saša Kolman je obelodanil seznam igralk, na katere računa.

DELI NA